Proč na Erasmus?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Proč studovat v zahraničí a co vás všechno čeká?

Erasmus není o papírování

Původně jsem chtěl psát o tom, co všechno vás čeká z pohledu organizační stránky.

Vzdal jsem to po třech řádcích.

Došlo mi, že o tom Erasmus opravdu není.

Jistě, musíte projít všemožnými procesy od podání přihlášky přes napsání motivačního dopisu až po sepsání Learning Agreementu. Jenže papírování je součástí našich životů všude.

Erasmus není o papírech, je to životní příležitost, jak poznat novou zem, novou kulturu, nové lidi.

Jak mi potvrdil Lukáš, náš student, který absolvoval studijní pobyt v Portugalsku, člověk se musí starat sám o sebe, musí přemýšlet, kolik jídla si má nakoupit, aby zvládl další týden, kdy jít vyprat, aby měl v čem chodit.

Erasmus je o disciplinovanosti, o chtíči něco dokázat a opravdu si jít za tím, co sami chceme.

Střet s jinou kulturou i názory vám rozšíří nejen obzory, ale i komunikační dovednosti

Co se studia týká, Erasmus přináší jedinečnou možnost otevřít si obzory. Jiná země, jiný profesor, jiné názory. Nejen, že je člověk nucen přemýšlet a argumentovat v cizím jazyce, ale je také donucen akceptovat názory ostatních, stát si za svým tvrzením a debatovat na vysoké úrovni.

Co si budeme nalhávat, studium je ve většině případů bráno jako sekundární produkt výměnného pobytu. Učit se knížky nazpaměť můžeme i doma.

Erasmus je hlavně o poznání.

O poznání čehokoli nového – ať už se to týká studia nebo nikoli. Taková koncentrace národností donutí člověka přemýšlet nad sebou samotným, přehodnotit své postoje. Dozvídá se (mnohdy) zajímavá fakta o jiných kulturách, má šanci předat informace o té své a mluvit tak s jinými osobnostmi, kteří ho motivují, posunují na jiný level.

Obecně se člověk v průběhu svého pobytu pohybuje ve strašně motivačním prostředí. Je to velká challenge. Doba v zahraničí nutí také studenta cestovat. I když cestování zrovna nefandí, nebo na to prostě nemá, stejně mu nic jiného nezbyde.

Nová přátelství i jedinečné dobrodružství, které vás ovlivní na zbytek života

Další možnost, jak vidět kousek světa a něčemu novému se přiučit. Poslední věc, kterou Lukáš rád zmínil, jsou zahraniční spolužáci. Na Erasmu přijdete do styku s desítkami, stovkami cizích lidí, s kterými dříve nebo později trávíte veškerý svůj čas. Spolupracujete s nimi ve škole, užíváte nočního života, nebo cestujete.

Přátelství, která se na Erasmu vytvoří, mohou mít krátkodobé trvání (přece jenom odjedete a už se nikdy vidět nemusíte), ale to je nuda. Tato přátelství jsou jiná. Opravdová. Nefalešná. Když přijedete, jste na tom úplně stejně, jako všichni ostatní.

Nikdo neví, kdo jste, všichni máte stejné peníze a stejný cíl – přežít následující semestr. Může to znít trošku sentimentálně, ale jestli jsem si z mého studijního pobytu nepřivezl žádné vědomosti, vůbec mi to nevadí. Našel jsem spoustu úžasných lidí, s kterými jsem stále v kontaktu, s kterými jsem si užil (a snad ještě užiju) neskutečnou srandu a které mám opravdu rád.

Shrnutí – proč jet na Erasmus?

  • Studium v zahraničí nebo pracovní stáž v zahraničí
  • Poznání nové země, kultury
  • Získání nových zážitků s novými přáteli

Chápu, že pod nadpisem, proč na Erasmus by si člověk představoval asi jiný článek, ale doufám, že na těchto odstavcích je vidět, proč se opravdu vyplatí na Erasmus jet =).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
0 reakcí

Napsat komentář

Chcete se zapojit do diskuze?
Zajímá nás Váš názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *